Jak działają klawiatury do laptopów

Jak działają klawiatury do laptopów

Klawiatura jest elementem hardware notebooka, który służy do wprowadzania danych do komputera, zgodnie z zamiarem użytkownika. Korzystający z komputerów przyzwyczaili się do bezawaryjnej pracy tego elementu, który zdaje się być niespecjalnie zaawansowany technologicznie. Tymczasem zdarza się, że i ta część odmówi posłuszeństwa, a wówczas, w przypadku gdy jest to klawiatura laptopa, nie pozostaje nic innego jak nabyć nową część i wymienić w serwisie specjalizującym się w notebookach. W sklepie maxforpower.pl można nabyć nowe i wysokiej jakości klawiatury do laptopów wszystkich producentów notebooków: do AceraAsusaSamsungaHPToshibyDellaLenovo, i innych. 

Jeżeli uważasz, że klawiatura do laptopa jest urządzeniem prostym i banalnym możesz być zdziwiony po zapoznaniu się ze szczegółami na temat tego, jak tak naprawdę ona funkcjonuje. Zacznijmy od tego, że istnieje wiele rodzajów klawiatur, choć w perspektywie wielu lat rozwoju technologii komputerowej tak naprawdę klawiatury nie uległy dużym przeobrażeniom co do samej zasady działania i układu klawiszy, to możemy spotkać się z różnymi ulepszeniami wprowadzanymi przez producentów, mającymi na celu poprawę ergonomii pracy z komputerem i rozszerzeniem podstawowej funkcjonalności tego elementu. Najpowszechniej spotykanymi rodzajami klawiatur są 104 - klawiszowe klawiatury typu Windows, a także 82 lub 108 - klawiszowe klawiatury w standardzie Apple. Z grubsza można określić, że klawiatury mają od 80 do 110 klawiszy w zależności od systemu operacyjnego komputera, do którego są dedykowane oraz producenta laptopa.  Klawiatury jakie używamy w dzisiejszych czasach bazują na projekcie, który powstał w latach 40-tych zeszłego stulecia. Posiadają cztery podstawowe typy klawiszy:

1. Klawisze funkcyjne - mają przypisaną funkcję w zależności od systemu operacyjnego i oprogramowania.

2. Klawisze do wpisywania tekstu.

3. Klawisze numeryczne - umożliwiają szybkie wprowadzanie cyfr i numerów.

4. Klawisze kontrolne - służą uproszczeniu wywoływania określonych funkcji komputera, a także służą do wywoływania skrótów klawiaturowych.

Klawiatura do laptopa

Klawiatura do laptopa przód

Przykładowa klawiatura zamontowana w laptopie Acer.

Sposób funkcjonowania klawiatury do laptopa

Klawiatura posiada swój własny procesor oraz obwody elektryczne, które w sumie tworzą element zwany macierzą klawiatury. Macierz reprezentuje układ obwodów pod klawiszami  z przerwami pod każdym z nich sprawiając, że obwód nie jest zamknięty. Kiedy wciskasz klawisz na klawiaturze zamykasz obwód, a procesor uzyskuje informację, który klawisz konkretnie został wciśnięty.

Pod każdym klawiszem jest niewielki otwór, w którym pracuje podłużny wałeczek i pod naciskiem klawisza zamyka obwód poniżej, a gumowy odbojnik powoduje powrót klawisza do pozycji wyjściowej. Zamknięcie obwodu generuje impuls elektryczny, który zostaje odczytany przez procesor. Następnie informacja o pozycji wciśniętego klawisza wędruje do kontrolera klawiatury, który w dalszej kolejności przesyła ją do systemu operacyjnego. Dalszy proces ma na celu zidentyfikowanie przez system i pracujące aplikacje jakiego rodzaju komendy są przypisane do klawisza lub ich konfiguracji  (np. skróty klawiaturowe).

Odwzorowanie mapy klawiatury

Macierzy klawiatury odpowiada mapa konkretnych znaków przechowywana w pamięci ROM laptopa. Kiedy wciskasz klawisz, procesor przeszukuje mapę porównując ją z odczytaną pozycją na macierzy i w ten sposób określony zostaje rodzaj użytego znaku. Obecnie istnieją dwa rodzaje mechanizmu działania klawiatury, opisany powyżej oraz drugi, w którym obwód elektryczny klawiatury nie posiada przerw - prąd przepływa przez niego nieustannie. Natomiast każdy z klawiszy ma blaszkę, która zbliżając się do obwodu wywołuje zmianę w prądzie przepływającym przez niego. Ta zmiana jest porównywana z mapą znaków i lokalizacja klawisza zostaje ustalona.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl