Bateria laptopa krótko działa? Sprawdź co zrobić.

Bateria laptopa krótko działa? Sprawdź co zrobić.

W naszym sklepie często słyszymy od klientów pytanie: jak długo laptop będzie działał na nowej baterii? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wiele czynników będzie o tym decydować. Począwszy od pojemności baterii i jakości jej ogniw, specyfikacji technicznej laptopa i jego "fabrycznemu" apetytowi na prąd poprzez system operacyjny, podłączone urządzenia peryferyjne do portów USB, konfigurację systemu, a na uruchomionych aplikacjach skończywszy. Uff... czyli całkiem sporo!

Jest jednak kilka istotnych czynników, na które użytkownik laptopa ma wpływ i może podjąć działania, aby jego notebook działał dłużej na jednym ładowaniu akumulatora.

Wyłącz niepotrzebne programy

Użytkownicy laptopów z Windows 10 znajdą szczegółowe informacje dotyczące użycia baterii wybierając opcję ustawień po kliknięciu w przycisk Start -> Ustawienia -> Bateria.

Ekran ustawień daje nam dostęp do przeglądu stanu baterii. W tym miejscu odnajdziemy informację o jej aktualnym naładowaniu, pozostałym czasie pracy laptopa oraz powiadomienia dotyczące jej stanu zdrowia. Poniżej znajdują się opcje oszczędzania energii, ale o tym w dalszej części.

Najpierw sprawdzimy, które aplikacje są odpowiedzialne w największym stopniu za rozładowywanie baterii laptopa. W tym celu należy użyć linku "Użycie baterii przez aplikacje".

W tym miejscu system pokaże nam procentowo, które aplikacje zużywają baterię za zadany okres, który domyślnie ustawiony jest na ostatnie 24h, ale możemy wybrać także inny zakres czasu.

Żeby przekonać się ile dokładnie dana aplikacja zużywa energii w różnych trybach użycia, należy dwukrotnie w nią kliknąć. Wówczas pojawią się dwie wartości: "W użyciu" oraz "W tle". W przypadku niektórych aplikacji znajdziesz przełącznik, który umożliwia wybór, czy wskazana aplikacja ma prawo pracować w tle. Domyślną opcją jest "Zarządzane przez system Windows", jednakże możesz to zmienić tak jak w pokazanym poniżej przypadku aplikacji "OneNote".

Aplikacje uruchomione na laptopie będą zużywały energię proporcjonalnie do stopnia ich wykorzystania. To co możesz zrobić, to wyłączyć ich działanie w tle, a w praktyce również zamykać na bieżąco programy, które nie są w danym momencie potrzebne.

Dobrym pomysłem może być także przegląd programów, które uruchamiają się wraz ze startem systemu i wyłączyć te, które nie są niezbędne. Do tego celu możesz wykorzystać na przykład darmowy program CCleaner. W zakładce "Narzędzia" znajdziesz opcję "Autostart" z listą programów. Przejrzyj je i zadecyduj, które możesz wyłączyć na starcie. W ten sposób "odchudzisz" listę programów działających w tle i zaoszczędzisz znowu nieco energii.

Zmień jasność ekranu

Największym pożeraczem prądu, na który masz wpływ, jest ekran notebooka, a konkretnie podświetlenie pikseli matrycy. Dostosowując jasność wyświetlacza możesz znacznie wydłużyć czas pracy na baterii. Zazwyczaj przyciski kontroli jasności są w laptopie pod przyciskami funkcyjnymi (górny rząd na klawiaturze), bądź też możesz regulować jasność ekranu za pomocą ustawień systemowych, do których skrót znajdziesz w prawym dolnym rogu ekranu pod ikonką baterii.

Przechodząc z tego miejsca do planów zasilania możesz dodatkowo określić jak ekran monitora ma się zachowywać w przypadku zasilania bateryjnego i z sieci; po jakim czasie braku aktywności wyświetlacz ma się wygasić, a po jakim komputer ma przejść w tryb uśpienia. Dzięki temu w przypadku, gdy musimy odejść na dłuższy czas od komputera, nie będzie on zużywał niepotrzebnie energii.

Wyłącz niepotrzebne podzespoły i peryferia

Konsumentami energii Twojej baterii w laptopie są także komponenty laptopa, które nie zawsze są Ci potrzebne, a mimo to są włączone i działają. Do nich należy między innymi Bluetooth, karta sieci WiFi, czasem port podczerwieni IR. Wszystkie te komponenty zużywają prąd, więc jeżeli ich nie używasz, to je wyłącz. W notebookach odpowiednie przyciski do sterowania ich pracą znajdują się na klawiaturze, możesz także użyć ustawień systemowych i opcji  "Sieć i Internet" - tam znajdują się opcje trybu samolotowego, włączenia/wyłączenia sieci WiFi oraz Bluetooth".

Pamiętaj także o tym, że wszelkie urządzenia podłączone do portów USB również będą wyczerpywać baterię, a dotyczy to zwłaszcza myszy optycznej, zewnętrznych dysków i napędów. Więc jeżeli ich nie potrzebujesz, to po prostu je odłącz.

Zmniejsz użycie zasobów laptopa

System Windows posiada możliwość wyboru trybu pracy między innymi dla procesora, karty graficznej, pamięci RAM, które są jednymi z głównych konsumentów energii z baterii laptopa. Nie zawsze będziesz potrzebować pełnej mocy laptopa, więc nic nie stracisz zmieniając tryb jego pracy z "Wysoka wydajność" na "Zrównoważony", bądź na "Oszczędzanie energii". Z chwilą gdy potrzebujesz większych zasobów komputera, możesz zawsze przełączyć się na wyższy tryb (jak na przykład podczas grania w gry lub dokonywania przeliczeń w arkuszach). Każdy z wymienionych trybów ma dodatkowo możliwości edycji, aby dostosować do swoich preferencji jasność wyświetlacza i czas wyłączania się ekranu i komputera. Aby dostać się do tych ustawień przejdź do: "Ustawienia zasilania i uśpienia", a następnie "Dodatkowe ustawienie zasilania".

Zmień zaawansowane ustawienia zasilania

Z poprzednio wybranego ekranu możesz także przejść do ustawień zaawansowanych. W tym miejscu masz dostęp do opcji, które pozwolą zmniejszyć całkowite zużycie energii podczas pracy na baterii. Wśród nich są między innymi: wyłączenie dysków twardych po zadanym czasie braku aktywności (im krótszy, tym mniej prądu zużywają), zarządzanie energią procesora, plany zarządzania energią dla karty graficznej i innych komponentów. Z poziomu tych ustawień można bardzo dokładnie dostosować swój własny, indywidualny plan zasilania laptopa i przechodzić do niego w razie konieczności.

Nie wyłączaj, nie usypiaj - hibernuj.

Na koniec jeszcze jedna porada, która podana została już w tytule. Jeżeli chcesz na dłużej odejść od komputera, który pracuje na baterii, najlepszą metodą na wstrzymanie jego pracy będzie hibernacja. Dzięki temu laptop zużyje mniej energii podczas oczekiwania oraz podczas włączania się do ponownej pracy.

Gdy czas na wymianę baterii ...

Jeżeli pomimo zastosowania się do wszystkich zasad wymienionych w tym blogu nadal masz wrażenie, że bateria starcza na zbyt krótko, może to oznaczać, że nadszedł czas na jej wymianę. Baterie zużywają się po około 300 - 400 cyklach ładowania lub po 2 - 3 latach. Zapraszamy do kontaktu z obsługą naszego sklepu maxforpower.pl, mamy w swojej ofercie nowe baterie zbudowane na najlepszych, markowych ogniwach, o maksymalnej dostępnej obecnie pojemności. Z przyjemnością pomożemy dobrać Ci właściwy akumulator do Twojego laptopa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl