Matryce LCD do laptopów

Matryce - ekrany do laptopów

Matryce serwisowe do laptopów max4power są produktami fabrycznie nowymi, w pełni kompatybilnymi z podanymi w opisach oznaczeniami. Sklep maxforpower gwarantuje jakość, udzielając 12 miesięcznej gwarancji oraz ochronę ubezpieczeniową na komputery, w których montowane są części max4power. W ofercie znajdują się matryce LED różnych rodzajów i formatów.

Jak zamawiać matrycę do laptopa?

Chcąc kupić nową matrycę do laptopa należy upewnić się, że wybrany model ekranu jest właściwy dla danego modelu laptopa. W tym celu należy odnieść się do informacji na temat: modelu laptopa, modelu matrycy, kodu producenta matrycy i parametrów matrycy.

Zamawianie matrycy na podstawie modelu laptopa.
Częstą metodą wybieraną przez klientów na odnalezienie właściwego typu matrycy jest posługiwanie się modelem laptopa. W większości wypadków metoda ta jest wystarczająca, natomiast od tej reguły mogą mieć miejsce wyjątki. Producenci laptopów czasami w ramach jednej serii notebooków montują różne typy matryc. Mogą one różnić się rozdzielczością, typem podświetlenia lub sposobem montażu. Te różnice spowodują, że nowa matryca nie będzie mogła być zamontowana, a różnice w rozdzielczości mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia laptopa. Dlatego też rekomendujemy, oprócz sprawdzenia modelu laptopa, sprawdzenie także parametrów oryginalnie zamontowanej matrycy i porównanie ich z nowo zamawianym ekranem, a także sprawdzenie kodu producenta matrycy.

Zamawianie matrycy na podstawie numeru części
Bez wątpienia jest to najlepszy sposób na trafny dobór nowej matrycy do laptopa. Każda matryca zamontowana w notebooku na odwrocie ma etykietę z numerem części. Numer ten identyfikuje producenta matrycy, jej parametry, takie jak rozmiar, rozdzielczość i rodzaj podświetlenia matrycy. Jedyne na co należy jeszcze zwrócić uwagę, to w niektórych przypadkach lokalizacja gniazda podłączenia kabla wideo oraz elementy mocujące matrycę. Sprawdź w naszym poradniku jak samodzielnie wymontować matrycę laptopa, aby sprawdzić jej oznaczenia i sposób montażu.

Zamawianie matrycy na podstawie kodu producenta
Metoda bardzo podobna do poprzednio opisanego sposobu identyfikowania matrycy na podstawie numeru części. Każda matryca w laptopie ma na etykiecie kod producenta, który można znaleźć także w innych źródłach, takich jak instrukcja obsługi oraz strona ze wsparciem technicznym producenta laptopa. Zakładając, że matryca nie była wcześniej wymieniana na inną niż oryginalna, a także, że w danym modelu notebooka stosowano jeden rodzaj matrycy, te sposoby na dowiedzenie się jakiego kodu producenta należy szukać dobierając nową matrycę będą właściwe.

Zamawianie matrycy na podstawie parametrów technicznych
Każda matryca laptopa jest charakteryzowana przez zestaw cech, do których należą: typ matrycy (LCD, OLED), przekątna ekranu, rozdzielczość matrycy, rodzaj podświetlenia matrcy (LED, CCFL), typ i umiejscowienie gniazda wideo matrycy, typ powłoki matrycy (matowa, błyszcząca), format ekranu (tradycyjny 4:3, panoramiczny 16:9). Sprawdzenie tych parametrów pozwoli się upewnić we właściwym doborze ekranu do laptopa, ale nie powinno stanowić podstawowej, a tym bardziej wyłącznej metody na dobranie właściwej matrycy.

Co to oznacza, że matryca w laptopie jest typu LCD, LED, CCFL?

Często zdarza się podczas wybierania nowej matrycy do laptopa, że oferowane ekrany określane są różnymi oznaczeniami, opisującymi ich typ. Takimi oznaczeniami są między innymi LCD, LED, CCFL.

Technologia LCD w matrycach do laptopów
Najczęściej spotykanym typem matrycy w laptopach są matryce LCD. Technologia LCD opiera się na zastosowaniu milionów pikseli, które wspólnie tworzą wyświetlany obraz. Piksele te reprezentują podstawowe kolory: czerwony, zielony i niebieski. Ich odpowiednie zestawienie pozwala oddawać miliony różnych odcieni barw.

Matryce LCD CCFL i LED
Przechodząc do skrótów CCFL i LED, odnoszą się one jedynie do rodzaju podświetlenia matrycy laptopa. Czyli w gruncie rzeczy zazwyczaj poszukiwaną matrycą jest matryca LCD, a dodatkowe oznaczenia mają za zadanie jedynie opisanie, czy podświetlana jest ona światłem generowanym przez lampę fluorescencyjną, czy też diody LED.

Ekrany CCFL wykorzystują miniaturowe tuby fluorescencyjne, które podświetlają piksele na matrycy LCD. Jest to starsza technologia, która została już wyparta przez drugi rodzaj podświetlenia, to jest diodami LED.

Diody LED pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, co w przypadku laptopa ma duże znaczenie. Dodatkowo w przypadku matrycy CCFL wymagana jest obecność przetwornicy napięcia, niewielkiego układu elektronicznego zlokalizowanego przy matrycy.

W jaki sposób odróżnić matrycę (LCD) CCFL od (LCD) LED?
Matryca CCFL ze względu na konieczność podłączenia jej do przetwornicy napięcia będzie miała dodatkowy przewód, zazwyczaj odchodzący z któregoś, dolnego narożnika. W przypadku większych ekranów, mogą to być nawet dwa przewody. Każdy taki przewód składa się z kilku żył zakończonych białą wtyczką pasującą do przetwornicy napięcia.

Ekrany LCD do laptopów podświetlane diodami LED
Podstawową różnicą między matrycami LED a CCFL jest to, że te pierwsze nie mają opisywanych powyżej kabli prowadzących do przetwornicy napięcia, jako że nie ma konieczności korzystania z tej części. Co prawda, może zdarzyć się, że od matrycy LED odchodzi dodatkowy przewód, nie będzie to jednak przewód zakończony białą kostką, jak w przypadku matrycy CCFL i będzie pasował do gniazda płyty komputera, ale nie do przetwornicy napięcia.

Czy muszę demontować matrycę laptopa, aby określić jej typ?
Zazwyczaj nie jest konieczny całkowity demontaż matrycy, aby zidentyfikować, czy jest to matryca typu LED, czy CCFL. Większość laptopów umożliwia bezproblemowe zdjęcie ramki matrycy (plastikowa ramka otaczająca ekran laptopa), poprzez odkręcenie kilku śróbek i wypięcie jej z przytrzymujących ją zatrzasków. Po zdjęciu ramki, w przypadku matrycy CCFL, powinien ukazać się nam inwerter - przetwornica napięcia z podpiętym przewodem prowadzącym do ekranu laptopa. Jeżeli tej części nie dostrzegamy, mamy do czynienia z matrycą typu LCD LED.

Czy można zamienić matrycę LCD CCFL na LCD LED?
Przejście z jednej technologii podświetlenia matrycy na drugą, na przykład wymiana matrycy CCFL na LED, jest niemożliwe. Z tego powodu musisz się upewnić, jakiego rodzaju ekran jest zastosowany w Twoim laptopie przed dokonaniem zakupu nowej matrycy.

Czy mogę kupić oryginalną matrycę do laptopa, czy też muszę wybrać zamiennik?

Czy zdarzyło Ci się już poszukiwać części zamiennej do swojego laptopa? Jeżeli tak, to prawdopodobnie wiesz, że oferowane przez sprzedawców części mogą być oryginalne, czyli wyprodukowane przez lub na zlecenie producenta laptopa albo zamienne - wyprodukowane przez tą samą lub inną fabrykę, lecz z przeznaczeniem na sprzedaż do hurtowni na całym świecie, zajmujących się dystrybucją części komputerowych.

Części oryginalne i nieoryginalne do laptopów
Zazwyczaj przyjmuje się, że części oryginalne są lepszej jakości, spełniają normy wymagane przez producenta i są w 100% kompatybilne z laptopem. Co do jakości zamienników, bywa już różnie i wszystko zależy od tego, kto daną część produkuje, w oparciu o jakie podzespoły i na jakiej linii montażowej. Części nieoryginalnie nie muszą być wcale gorszej jakości od oryginalnych, ważne jest jednak w tym wypadku to, aby wybierać producenta i sprzedawcę, który wzbudza nasze zaufanie, choćby ze względu na dobre opinie i specjalizację w swojej dziedzinie.

A co z "oryginalnością" pochodzenia matryc do laptopów?
W przypadku matryc do laptopów problem "oryginalnych produktów" nie istnieje, ponieważ na świecie jest tylko kilka firm produkujących matryce i producenci zarówno laptopów jak i monitorów, telewizorów i innych urządzeń zaopatrują się w tych samych fabrykach. Również matryce do laptopów oferowanych w tym sklepie są oryginalnymi produktami pochodzącymi od tych samych producentów.

Dlaczego cena matrycy do laptopa w sklepie MaxForPower.pl jest niższa niż w autoryzowanym serwisie?
Dzięki naszemu doświadczeniu w branży części do laptopów jesteśmy w stanie nabyć nowe i pełnowartościowe matryce od producentów z dalekiego wschodu. Ponieważ nie ma czegoś takiego jak tania matryca zamienna, pochodząca od "taniego" producenta, oferowane przez nas ekrany do laptopów spełniają takie same normy i są takiej samej jakości jak matryce oryginalne.

Czy mogę kupić identyczną matrycę jak moja matryca oryginalna?
Ponieważ podaż na rynku nowych matryc do laptopów nie jest stała, nie zawsze jest możliwe kupić matrycę tego samego producenta i o tym samym oznaczeniu (modelu matrycy), co matryca oryginalnie zamontowana w laptopie. Dlatego też w sklepie MaxForPower.pl dysponujemy rozbudowaną listą kompatybilności matryc różnych producentów, aby móc na podstawie oznaczenia matrycy oryginalnej pochodzącej od jednego producenta dobrać matrycę kompatybilną, pochodzącą choćby i od innego producenta ekranów LCD. Różnice w tych produktach nie są zauważalne gołym okiem. Ponieważ produkcja matryc LCD jest miliardowym biznesem, jedynie najlepsze firmy mogą sobie pozwolić na jego prowadzenie i jak wspomnieliśmy powyżej, nie należy obawiać się tego, że matryca jednego producenta będzie ustępowała jakością od tożsamej matrycy innego producenta.

Czy nowa matryca do laptopa ma gwarancję?
Tak, jako profesjonalny sprzedawca matryc do laptopów gwarantujemy jakość sprzedawanych ekranów LCD. Każdy klient ma prawo zwrotu nieuszkodzonej matrycy w ciągu 14 dni od daty zakupu, a na produkt udzielamy 12-miesięcznej gwarancji.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl